نگهداری از چرم | افزایش عمر محصولات چرمی با 7 قانون

نگهداری از محصولات چرمی و افزایش عمر چرم

دسترسی سریع به بخش های مقاله

نگهداری از چرم 7 قانون مهم دارد که با علم به آنها می توانید باعث افزایش عمر چرم و لوازم چرمی خود شوید.

با استفاده از این نکات، ظاهر محصولات چرمی شما هم در طی زمان حفظ میشود و تا حد زیادی شبیه به یک محصول نو خواهد ماند.

ضمناً لازم است یادآوری کنیم که پیش تر در مقاله راهنمای خرید محصولات چرمی، نکاتی که باید قبل از خرید هر نوع محصول چرمی بدانید را آموزش داده ایم و پیشنهاد میکنیم حتماً این مقاله را نیز مطالعه کنید.

اجازه دهید بیش از این مقدمه چینی نکنیم و مستقیم بر سر اصل مطلب برویم.

نکات اساسی نگهداری از چرم طبیعی

نگهداری از محصولات چرمی

محصولات چرمی خود را تا حد ممکن خشک نگه دارید

آب باعث آسیب دیدن و از دست دادن شکل اولیه و زیبای چرم طبیعی می شود.بنابراین لازم است چند را تا حد ممکن خشک نگه دارید و در صورتی که محصول چرمی شما به هردلیلی مرطوب شده است، پیش از قرار دادن آن در محیط بسته کمد، سطح آن را خشک کرده و اجازه دهید مدتی در فضای باز باقی بماند تا رطوبت به شکل کامل از آن خارج شود.

برای نگهداری از چرم مرتب آن را واکس بزنید

 واکس زدن چرم   باعث می شود از خشک شدن بافت آن جلوگیری شود، و در مدت زمان طولانی تری  بتوانید از آن استفاده کنید. برای این منظور می توانید از کرم های مخصوص چرم هم استفاده کنید. چیزی که اهمیت دارد این است ست بافت چرم را تازه نگه دارید از ترک خوردگی سطح آن جلوگیری کنید.

اجازه ندهید گردوغبار بر روی محصولات چرمی باقی بماند

خاک و گرد و غبار نیز باعث می‌شود طول عمر محصولات چرمی کم شود. بنابراین بهتر است پس از هربار استفاده از چرم، ابتدا سطح آن را از گرد و غبار پاک کنید و بعد آن را در کمد لباس خود قرار دهید.

محصولات چرمی خود را تا نزنید

تا زدن محصولات چرمی می تواند باعث شود در گذر زمان، چرم دفرمه شود  و یا از محل تا، ترک بخورد. بهتر است کت، پالتو، شلوار و محصولاتی از این دست را در کمد و به وسیله چوب لباسی آویزان کنید. همچنین محصولاتی مانند دستکش و کلاه را به شکل عادی خود درون کشو قرار دهید.

محل نگهداری چرم؛ یکی از مهم ترین موارد نگهداری از چرم

محل نگهداری از چرم باید خشک، خنک و دور از تابش نور مستقیم خورشید باشد.

تضاد در هر یک از این موارد یعنی وجود رطوبت، گرما و خصوصا نور مستقیم خورشید باعث می شود محصولات چرمی به شدت آسیب دیده و طول عمر آنها کاهش یابد.

 محل نگهداری از چرم، از این جهت که محصول چرمی بیشتر عمر خود را در آن محل قرار دارد یکی از مهمترین موارد در نگهداری از چرم است.

 البته لازم به ذکر است که کمد لباس اکثر افراد این ویژگی ها را دارد.تنها لازم است مراقب این موضوع باشید که دیوار کمد شما دارای نرم زدگی نباشد.

رفع لکه های محصولات چرمی با استفاده از پاک کننده های مخصوص

شستشوی محصولات چرمی با آب و یا انداختن آنها در لباسشویی به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود. این کار باعث می شود محصول چرمی شما به شدت آسیب دیده  و زیبایی خود را از دست بدهد.

 در صورتی که بر روی لباس چرمی شما لکه ای افتاد، بهتر است آن را به وسیله پاک کننده های مخصوص محصولات چرمی، به آرامی پاک کنید.

مراقب خراش برداشتن چرم باشید

کیف لباس چرمی در صورتی که روی آن  خراش بیفتد  دیگر کار خاصی نمی توان برای آن کرد. بنابراین بهتر است در محیط هایی که احتمال آسیب دیدن آن زیاد است( برای مثال حین کوهنوردی و طبیعت گردی)  از پوشیدن لباسهای چرمی خودداری کنید.

کلام پایانی

 به انتهای این مقاله رسیدیم و شما اکنون تمام نکاتی را که باید درباره نگهداری از چرم بدانید، در اختیار دارید. مطمئن باشید با رعایت این نکات عمر پوشش های چرمی شما چند برابر خواهد شد. طبق معمول باید بگوییم در صورتی که هرگونه سوال یا ابهامی  درباره این مقاله دارید، می توانید آن را در قسمت نظرات در انتهای همین صفحه با ما مطرح کنید.

 تمامی نظرات بررسی شده و پاسخ  داده خواهند شد.

سوالات متداول

 چرم را از رطوبت دور نگه دارید،آن را متناوباً  به وسیله روغن و کرم های مخصوص چرم واکس بزنید. چرم را دور از نور خورشید نگه دارید.

با رعایت نکات ذکر شده درباره نگهداری از چرم هم باعث افزایش عمر محصول، و هم حفظ زیبایی و ظاهر آن خواهید شد.

ارسال دیدگاه