راهنمای خرید محصولات چرمی- نکات حرفه ای که باید از چرم بدانید

راهنمای خرید محصولات چرمی

دسترسی سریع به بخش های مقاله

چرم یکی از قدیمی ترین پوشش ها در میان انسان هاست و در چه سالی آن که استفاده شده تغییرات زیادی کرده است اما هرگز محبوبیت خود را از دست نداده و حتی در طی هر دوره به محبوبیت آن افزوده شده است.

در عصر حاضر نیز محصولات چرمی جزو پرطرفدارترین نوع پوشش ها هستند و بسیاری از زیباترین و چشم‌گیرترین محصولاتی که در کمد لباس همگی ما  یافت میشود از جنس چرم است.

 راهنمای خرید محصولات چرمی قرار است به شما کمک کند تمامی اطلاعاتی که پیش از خرید چرم نیاز دارید را به دست آورید و خرید محصولات چرمی را مانند یک متخصص انجام دهید.

چرم چیست؟

اگر وارد بازار شوید محصولات مختلفی را که گاهاً از مواد طبیعی هم نیستند، به عنوان چرم به شما معرفی خواهند کرد که در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع خواهیم پرداخت.

 اما سوالی که قرار است در این لحظه به آن پاسخ دهیم یعنی چرم چیست یک پاسخ ساده دارد.

چرم محصولی است که از پوست حیوانات به دست میاد و به وسیله فرایندی به نام  دباغی  به شکل محصولات قابل مصرفی که ما میشناسیم در می آید.

چرم طبیعی از پوست حیوانات مختلفی چند از جمله گاو و بز  به دست می آید. پوست های دیگری که کمتر رایج هستند، پوست مار، کروکودیل و سایر خزندگان است.

چرم چیست؟

کاربرد چرم

پیش از آنکه به مباحث تخصصی تر راهنمای خرید محصولات چرمی بپردازیم، خوب است با کاربرد چرم نیز آشنا شویم و سپس به سراغ نکات حرفه ای خرید چرم رویم. 

در بحث استایل و پوشش چرم کاربرد گسترده و فراوانی دارد. برای تولید محصولاتی همچون کیف، کفش، کت، شلوار، پالتو، دستکش، کمربند، کلاه و غیره از محصولات چرمی استفاده میشود.

 اما به غیر از این موارد چرم کاربردهای دیگری هم دارد؛ برای مثال چرم یکی از محصولاتی است که از آن در تولید لوازم عایق برق استفاده می شود.

 موارد جزئی تری که چرم در آن ها کاربرد دارد هم بسیارند. مانند تولید روکش صندلی های اتومبیل.

مزایای چرم طبیعی

تا اینجا مقدماتی که باید درباره چند میدانستید را متوجه شدیم حال نوبت به آن رسیده بحث اصلی راهنمای خرید محصولات چرمی را آغاز کنیم.

چرم طبیعی و چرم مصنوعی

 در بازار نوعی فرآورده مصنوعی وجود دارد ظاهر آن تا حد بسیار زیادی مشابه چرم است.

 این محصول را با نام چرم مصنوعی، چرم صنعتی، فوم و …  نامگذاری کرده‌اند.

 چرم مصنوعی مزایا و معایب مخصوص خود را دارد که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم اما آنچه که در مقاله  راهنمای خرید محصولات چرمی باید راجع به آن صحبت کنیم روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی است.

چرا که برخی از افراد سود جو و فرصت طلب ممکن است تلاش کنند چرم مصنوعی را که قیمتی پایین تر از چرم طبیعی دارد؛ به عنوان چرم طبیعی به شما بفروشند و از این طریق اقدام کلاهبرداری کنند.

 با توجه به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد به راحتی می‌توانید چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهید.

تفاوت چرم طبیعی با چرم مصنوعی

بوی چرم

 چرم طبیعی از پوست حیوانات به دست آمده است و به همین دلیل بوی جذاب و به خصوصی دارد.

 بوی چرم طبیعی به هیچ وجه در چرم مصنوعی وجود ندارد. بنابراین شما می‌توانید چرم طبیعی را به واسطه بوییدن آن از چرم مصنوعی تشخیص دهید.

پرز چرم

 برعکس رویه چرم که سطحی براق و صاف دارد؛قسمت پشتی کار حالتی پرزی شکل مانند پوست میوه کیوی دارد در محصولات دسته چرم  مصنوعی این حالت نیز وجود ندارد.

مقاومت چرم طبیعی در برابر حرارت

 به سبب اینکه چرم مصنوعی نوعی پلاستیک است مقاومت بسیار کمی در برابر حرارت دارد و در صورتی که در برابر آتش قرار بگیرد به سرعت جذب می شود اما چرم طبیعی مقاومت بیشتری در برابر آتش از خود نشان می دهد و ذوب نمی شود.

 این موارد برخی از نکاتی بودند که به کمک آنها می توانید چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت های چرم طبیعی و چرم مصنوعی روش تشخیص حرفه ای تر این محصولات میتوانید روی دکمه زیر کلیک کنید و مقاله مربوط به این موضوع را در وبلاگ استایل را مطالعه نمایید.

انواع چرم طبیعی در راهنمای خرید محصولات چرمی

انواع چرم طبیعی در راهنمای خرید محصولات چرمی

بحث دیگری که در راهنمای خرید محصولات چرمی گنجانده ایم و باید از آن اطلاع داشته باشید؛ انواع چرم طبیعی است.

شاید برایتان جالب باشد که چرم طبیعی را نیز می توان به روش های مختلفی دسته بندی کرد که هر کدام ویژگی ها و کاربرد مخصوص به خود را دارند.

 اطلاع از انواع چرم طبیعی به شما کمک می کند با توجه به نیاز و کاربری مورد انتظار خود بهترین مدل چرم را برای خود انتخاب کنید.

دسته بندی چرم بر اساس نوع پوست حیوانات

چرم، بر اساس نوع پوست حیواناتی  که محصول چرمی از آن به دست آمده به سه دسته تقسیم میشود:

چرم سبک

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند بزغاله و گوسفند به دست می آید. چرم سبک من طور که از نام آن پیداست نازک و سبک است و کاربرد آن برای دست محصولاتی است ست که نیاز به مقاومت بالایی ندارند و بیشتر جنبه های تزیینی دارند. از این نوع چرم میتوان در ساخت کلاه دستکش، کمربند و محصولاتی از این دست استفاده نمود.

چرم نیمه سنگین

 چرم نیمه سنگین از پوست حیواناتی مانند  مار، کروکودیل، شترمرغ و غیره به دست می آید.

 محصولات تولید شده از چرم نیمه سنگین بیشتر در محصولات لوکس و گران قیمت استفاده می شوند و کاربرد عمومی ندارند.

چرم سنگین

چرم سنگین از پوست حیواناتی مانند گاو و شتر به دست می آید و به علت ضخامت بالایی که دارد مقاومت آن نیز از سایر گونه های چرم بیشتر است. به همین دلیل در ساخت محصولاتی که نیاز به مقاومت بالایی دارند از چرم سنگین استفاده میشود. برخی از این محصولات عبارتند از کیف، کفش، پالتو و …

دسته بندی چرم بر اساس نوع پوست حیوانات

کاربرد جنس چرم در راهنمای خرید محصولات چرمی

حال که با انواع مدل های چرم آشنا شدید میدانید که برای خرید چرم باید چه نکاتی را درباره جنس چرم مد نظر داشته باشید. اما ما یک بار دیگر این نکات مهم را بازگو می کنیم.

برای خرید محصولاتی که نیاز به مقاومت بالایی دارند (مانند انواع کفش) بهتر است به سراغ چرم سنگین که از جنس پوست گاو است بروید.

 

هر چرم پرز داری جیر نیست! جیر مدل های مشابه زیادی دارد که هر یک ویژگی های بخصوص دارند. پس به قیمت و نوع چرم توجه کنید.

 

ظاهر چرم را میتوان تغییر داد برای مثال میتوان پوست گاو و بز را با طرح مشابه پوست مار شکل داد. پس آنها را اشتباه نگیرید.

 

برای محصولات زینتی میتوانید از چرم سبک هم استفاده کنید که ظرافت بیشتری دارند.

فرایند برنزه کردن چرم

برنزه کردن چرم

برای ایجاد ظاهر جذاب تر و تغییر رنگ چرم از فرایند برنزه کردن چرم استفاده میشود. در این روش به دو صورت کروم یا گیاهی، فرایند تغییر رنگ چرم انجام می پذیرد.

در روش کروم که باعث کاهش کیفیت چرم هم میشود، چرم‌ها با استفاده از مواد شیمیایی، اسیدها و نمک‌ها رنگ آمیزی می‌شوند.

در روش گیاهی برنزه کردن چرم، از تانن (نوعی جوهر) و مواد گیاهی از جمله پوسته و برگ درختان برای تغییر رنگ چرم استفاده میشود. بسته به میزان مخلوط کردن و استفاده از مواد، چرم‌ها تناژهای رنگی متفاوتی خواهند گرفت.

نتیجه این امر که باید در راهنمای خرید محصولات چرمی به آن اشاره کنیم این است که محصولاتی که فرایند برنزه کردن آنها به روش گیاهی انجام شده است دارای کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری نسبت به محصولات چرمی که با روش کروم تغییر رنگ داده اند، خواهند داشت و شما باید هنگام خرید محصولات چرم به این موضوع توجه کنید.

نگهداری از چرم طبیعی

برای نگهداری از چرم طبیعی باید به نکات زیر توجه کنید. این آخرین بخش راهنمای خرید محصولات چرمی است.

در ادامه مهمترین نکات نگهداری چرم طبیعی را در اختیار شما میگذاریم:

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نگهداری چرم به مقاله مربوط به این موضوع مراجعه کنید.

کلام پایانی

به پایان مقاله راهنمای خرید محصولات چرمی رسیده ایم. در این مقاله سعی کردیم آنچه که باید پیش از خرید محصولات چرمی و حتی بعد از آن بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

حالا اگر سوالی دارید که فکر میکنید در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است می توانید آن را در قسمت نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید به تمامی سوالات رسیدگی کرده و پاسخ آنها را خواهیم داد.

سوالات متداول

 چرم انواع مختلفی دارد که هر یک ویژگی های به خصوصی دارند. اشبالت جیر نوبوک میلینگ شرانگ از جمله انواع چرم هستند که در این مقاله به بررسی آنها پرداخته‌ایم.

 چرم مصنوعی در حقیقت نوعی پلاستیک است که ظاهری مشابه چرم طبیعی پیدا کرده است. در این مقاله می توانید راههای تشخیص چرم مصنوعی از چرم طبیعی را نیز پیدا کنید.

ارسال دیدگاه